piens.pl / POLSKA / 25 maja – rocznica Śmierci Rtm. Witolda Pileckiego

25 maja – rocznica Śmierci Rtm. Witolda Pileckiego

13 maja 1901 r. w Ołońcu urodził się , Witold Pilecki . .
Harcerz, ułan, działacz społeczny, weteran wojny polsko – bolszewickiej, Wojny Obronnej w 1939 r., jeden z założycieli TAP ( Tajnej Armii Polskiej ), Ochotnik do Auschwitz ( dał się złapać Niemcom 19 września 1940, do obozu dotarł w nocy z 21 na 22 września z drugim transportem warszawskim twórca konspiracji na terenie obozu ZOW (Związek Organizacji Wojskowej ), gdy został zagrożony dekonspiracją ucieka z Auschwitz wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim w nocy z 26 na 27 kwietnia, twórca „raportów Witolda”, walczył w powstaniu warszawskim ( w których relacjonował życie w obozie ), Żołnierz II Korpusu Gen. Władysława, wrócił do Polski gdyż uważał że chce być tam gdzie może być najbardziej potrzebny, w Polsce gromadził informacje dla rządu w Londynie, oskarżony przez komunistów o m.in „nielegalne posiadanie broni” i „plany zamachu na wysokich urzędników państwowych” ( był to absurd , gdyż broń ta była ukryta przed Niemcami po upadku powstania warszawskiego a rotmistrz żadnych akcji nie planował), o „działalność szpiegowską na rzecz obcego wywiadu ( był to również absurd gdyż informację przesyłał tylko polskiego rządu w Londynie).
Zamordowany został w 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie (w którym był torturowany m.in zerwano mu paznokcie) przez komunistów poprzez strzał w tył głowy .
Do dziś nie wiadomo gdzie znajduje się Jego ciało . Na wiele lat komuniści wymazali pamięć o Rotmistrzu.
Rotmistrz Pilecki był niezwykłym człowiekiem, bardzo kochał i szanował ludzi. Nawet w trudnych chwilach potrafił zachować zimną krew.  Przed śmiercią kazał kupić żonie książeczkę Tomasza A Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”. W celi na ścianie umieścił napis
” Starałem się tak żyć aby w chwili śmierci móc się raczej ciszyć niż lękać”.
Do upamiętnienia Rotmistrza niewątpliwie najbardziej przyczynił się dr Adam Cyra , kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w książce Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz.
Dzięki stowarzyszeniu Auschwitz Memento już we wrześniu będziemy mogli obejrzeć film o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Zdjęcia z młodości Rotmistrza odnalezione zostały w Nowej Wilejce na Litwie na początku lat dwutysięcznych. Wykonane w sepii otrzymaliśmy od p. Adama Cyry – kustosza w byłym niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz.

Profil facebook Mójpatriotyzm.pl

Sprawdź także

Rotmistrz Pilecki zmienia życie aktora

Marcin Kwaśny, wcielający się w filmie rolę rotmistrza Pileckiego przyznał się, że to nie on …

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: