piens.pl / POLSKA / Chińskie komunistyczne media lepiej pokazują wizytę Andrzeja Dudy niż „niby nasze”

Chińskie komunistyczne media lepiej pokazują wizytę Andrzeja Dudy niż „niby nasze”

W Chińskiej telewizji usłyszymy „Mazurka Dąbrowskiego” i zobaczymy obszerną relacje z wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Trudno tego szukać w obstawionych przez różne bezpieczniackie watahy tam gdzie w Polsce wytwarza się masowe nastroje, a więc mediach i środowiskach opiniotwórczych.

A tymczasem

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy w Suzhou we wtorek (24.11.2015r.) rozpoczęło się forum gospodarcze 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. W ramach odbywającego się we wtorek i środę forum przewidziano spotkania bilateralne.

W ocenie Pekinu stosunki z Europą Środkowo-Wschodnią zajmowały dotychczas w chińskiej polityce zagranicznej dalekie miejsce. Po rozpadzie bloku komunistycznego dawne kraje socjalistyczne skupiły się na integracji z instytucjami zachodnimi, Chiny zaś zaniedbywały ten region. Należy przy tym mieć na uwadze, że Europa Środkowo-Wschodnia jest definiowana przez stronę chińską szeroko – jako grupa 16 państw byłego bloku komunistycznego, obejmująca: Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię i Macedonię.

Na otwartej dla mediów części spotkania z premierem Chin prezydent Duda powiedział, że relacje polsko-chińskie i relacje państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami są dla niego ogromnie ważne. – Mam nadzieję, że tworzymy właśnie wielkie podwaliny pod wspólna przyszłość nie tylko w dziedzinie wymiany gospodarczej, ale także kulturalnej i naukowej – podkreślił.

Wyraził nadzieję, że w ramach wielkiego projektu, który Chiny realizują: „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, Polska stanie się ważnym, mam nadzieję podstawowym partnerem Chin w Europie. – Miejscem, z którego chińskie wpływy gospodarcze będę promieniowały na resztę Unii Europejskiej – dodał.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”, zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.

Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej – kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.

Mówiąc krótko wygląda na to, że jako kraj mamy szansę wrócić na europejską końcówkę dawnego Jedwabnego Szlaku. Drogi handlowej, która w przeszłości była źródłem potęgi Polski.

Warto obejrzeć film przygotowany przez telewizję chińską jako relację z wizyty Prezydenta Dudy w Państwie Środka. Chińczycy poświęcili w mediach wiele miejsca tej ważnej wizycie. Nasze prolewackie media wspomniały o niej tylko mimochodem.

Sprawdź także

Chiny – USA, a pomiędzy Polska. Pieniądz, wolność, własność w wykładzie Song Hongbinga

W obecności garstki parlamentarzystów (Janusz Szewczak, Jacek Wilk, Robert Winnicki) i jednego europosła (Michał Marusik) …

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: