piens.pl / POLSKA / Ćwiczenia przed realizacją. Przygotowania do wojny?
fot. peacekeeper.ru

Ćwiczenia przed realizacją. Przygotowania do wojny?

Bardzo ciekawą wiadomość podaje portal kresy24.pl , oto dowiadujemy się, że Rosjanie w czasie wspólnych z Białorusią manewrów „Zapad-2013” ćwiczyli … okupację ukraińskiego Donbasu.

Okazuje się, że struktura operacyjna wojsk Federacji Rosyjskiej w czasie okupacji Donbasu w pełni pokrywa się z dyslokacją wojsk rosyjskich podczas manewrów „Zapad 2013”, które odbyły się w 2013 roku na terytorium Białorusi.

Ukraiński wywiad przygotował raport „Zbrojna agresja Rosji wobec Ukrainy”, w którym opublikowano plan strategiczny rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad-2013”:

  • następuje wzmocnienie działań ruchu opozycyjnego w sąsiednim kraju (separatystyczne ruchy w Donbasie i Ługańsku);
  • antyrządowe siły tworzą nielegalne grupy zbrojne w regionach gęsto zaludnionych przez mniejszości narodowe (powstają bojówki separatystyczne w Donbasie i Ługańsku);
  • rozpoczyna się zbrojna konfrontacja z siłami prorządowymi (wojna domowa na Ukrainie);
  • pojawia się zagrożenie rozprzestrzeniania się aktów nieposłuszeństwa na całe terytorium FR.

Dla przeciwdziałania tym wydarzeniom oraz w obronie własnego terytorium przed rozprzestrzenianiem działań zbrojnych Rosja przerzuca siły na terytorium sąsiedniego państwa i prowadzi operację w celu zneutralizowania nielegalnych grup zbrojnych.

Co ciekawe szyk uderzeniowy oddziałów, a także dyslokacja rezerw operacyjnych sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej podczas ćwiczeń „Zapad 2013” i podczas walk w Donbasie pokrywają się w całej rozciągłości.

Jak widać Rosjanie planują każde posunięcie militarne bardzo starannie. W świetle tej informacji dla Polski nadzwyczaj niepokojące są ćwiczenia „Zapad 2009”.

Ćwiczenia te w 2009 roku wywołały panikę w całej Europie. Rosjanie i Białorusini przez kilka dni koncentrowali swoje wojska na poligonach nieopodal Białegostoku i tuż przy granicy Polski w obwodzie kaliningradzkim. Manewry, w których wziąć miało udział nawet 30 tys. żołnierzy, były największe w rosyjskiej armii od 20 lat. Operacja zakładała skomasowany atak na Polskę. Scenariusz przewidywał dywersje i zbrojne powstanie polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Choć Rosja zapewniała, że manewry mają charakter defensywny, żołnierze ćwiczyli m.in. nuklearny atak na Warszawę! Warto zaznaczyć, że ćwiczenia z cyklu „Zapad” są nadzorowane przez samego Władimira Putina.

źródła:

Sprawdź także

Żyrynowski – wojna w Polsce w czerwcu

Władymir Żyrynowski, rosyjski odpowiednik Stefana Niesiołowskiego, występując w telewizji przedstawił scenariusz dla Europy i Bliskiego …

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: