piens.pl / POLSKA / Jak św. Mikołaj przyładował w papę

Jak św. Mikołaj przyładował w papę

Czytając ostatnio artykuł „Ukradli św. Mikołaja” opublikowany w Gościu Niedzielnym natrafiłem na akapit, w którym jest mowa o tym, że św. Mikołaj w obronie wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego spoliczkował Ariusza głosiciela arianizmu jednej z największych w historii Kościoła herezji. Za ten czyn został pozbawiony biskupstwa, co świadczy o wielkich wpływach arian, o czym krótko opowiada Grzegorz Braun.

Tak więc św. Mikołaj objawia się nam jako gorliwy obrońca wiary, który nie zawahał się „załadować w papę” Ariuszowi zamiast przystępować z nim do dysputy ekumenicznej.

Przypomnijmy, że tak zwana herezja ariańska – w skrócie rzecz ujmując – była negacją równości wszystkich trzech Osób Boskich wchodzących w skład Trójcy Świętej. W myśl założeń arianizmu Bóg Ojciec jest jedynym Bogiem, a Jezus Chrystus zostaje podniesiony, adoptowany do roli Boga[1] po swoim narodzeniu.

(…)

Pierwotnie w tym tekście była również wspomniana opinia biskupa Atanazego Schneidera przyrównująca dzisiejszych tradycjonalistów do katolików, którzy sprzeciwiali się herezji ariańskiej i w dalszej części również o neokatechumenacie.

Ze względu na kontrowersje, jakie wywołał ów tekst, pominiemy ten fragment.

(…)

źródła:

Biskup Atanazy Schneider urodził się w 1961 roku w Kirgistanie, w deportowanej rodzinie niemieckiej, która w roku 1973 wyemigrowała do Niemiec. W 1990 został wyświęcony na kapłana. W 1997 roku uzyskał doktorat z patrologii na rzymskim Augustinianum. Od 1999 jest profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Karagandzie (Kazachstan). W 2006 roku został biskupem tytularnym Celeriny i biskupem pomocniczym w Karagandzie. Od 2011 roku jest biskupem pomocniczym w Archidiecezji Najświętszej Maryi w Astanie. Jest przewodniczącym Komisji Liturgicznej i sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu.

Sprawdź także

Odbył się Kongres Programowy Ruchu Narodowego (Winnicki, Braun, Bosak, Janowski)

10 grudnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP, pod hasłem: „Suwerenny Naród w XXI wieku”, odbył …

2 komentarze

  1. Jan Paweł II o Neo: „Wzbudzony przez Ducha Świętego impuls do większej wierności Ewangelii.” „Od ponad 40 lat Droga Neokatechumenalna pomaga ożywić i umocnić wtajemniczenie chrześcijańskie w diecezjach i parafiach, promując stopniowe i radykalne odkrycie bogactwa chrztu, pomagając zakosztować życie Boże, które Pan zapoczątkował poprzez swoje Wcielenie, poprzez przyjście między nas, poprzez narodzenie się jako jeden z nas”.
    http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/articles/52/n/25
    http://www.niedziela.pl/artykul/99121/nd/Droga-neokatechumenalna

  2. Neokatechumenat to protestancki wtręt w kościele posoborowym. Tak katoliccy tradycjonaliści bronią ortodoksji przed herezją, która idzie niestety z góry!

Dodaj komentarz