piens.pl / POLSKA / Jedź dziś nad Morze Czarne – jutro będzie za późno! „Junkom” kopalnia radioaktywna.

Jedź dziś nad Morze Czarne – jutro będzie za późno! „Junkom” kopalnia radioaktywna.

W nieczynnej kopalni „Junkom” na Ukrainie w latach 70-siątych armia sowiecka zdetonowała bombę atomową, po której powstała potężna radioaktywna jama. Kopalnie, które funkcjonowały w pobliżu odpompowywały wodę podczas normalnego procesu eksploatacji, dlatego woda gruntowa  tam się nie dostawała i obiekt nie stanowił ekspansyjnego zagrożenia ekologicznego. 30 czerwca 2015 r. w pobliskiej kopalni „Juzowska” nastąpiła katastrofa – w tej chwili jest już całkowicie zatopiona. Z niej zaczęła się dostawać woda do kopalni z radioaktywną jamą. Jak wody zaleją ją i zaczną się przedostawać do pobliskiej rzeki…

Skażona woda ze starych radioaktywnych szybów zacznie się wkrótce przedostawać do pobliskiej rzeki Buławinki, która wpada do Morza Azowskiego. To będzie katastrofa ekologiczna na wielką skalę. Zostanie skażony cały Donbas, część Rosji, a potem Morze Azowskie i Czarne.

W wyniku wojny wstrzymało pracę ponad 10 kopalń poziom podziemnych wód w całej okolicy zaczął się podnosić, aż w końcu przerwały one podziemne chodniki i zaczęły spływać ze wszystkich kopalń. Eksperci potwierdzają: zagrożenie jest realne. Do skażenia obu mórz może dojść już na początku 2017 roku – pisze Obozrevatel.

„Na podstawie prędkości napływania wody obliczyliśmy, że już za rok, najpóźniej dwa, podziemne wody z „Junkomu” przedostaną się do pobliskiej rzeki Buławinki” – przewiduje ukraiński ekspert-geolog, który chce zachować anonimowość, gdyż jego rodzina mieszka na terenach kontrolowanych przez separatystów.

„Te wody nie muszą nawet wypływać na powierzchnię, wystarczy, że podniosą się do poziomu 300 m pod ziemią. Grunt zacznie się rozmywać, powstanie radioaktywne bagno. Wszystkie okoliczne domy zaczną się zawalać.

Ale nie to jest najgorsze. Poziom wody w Buławince podniesie się gwałtownie i zaleje pobliskie składowisko trującego żużlu z Jenakijewskich Zakładów Metalurgicznych. W efekcie skażona radioaktywnie, a potem dodatkowo trującym żużlem Buławinka popłynie do Morza Azowskiego, którego wody łączą się z Morzem Czarnym.

Skażonej wody będzie tyle, że mała Buławinka zamieni się w żeglowną rzekę” – kończy ponurym żartem swoją straszną prognozę ukraiński ekspert.

na podstawie

Kresy24.pl / Obozrevatel

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: