piens.pl / WIARA / Rozpoczynają się uroczystości ku czci św. Filomeny w jedynej w Polsce parafii pw. św. Filomeny w Gniechowicach koło Wrocławia

Rozpoczynają się uroczystości ku czci św. Filomeny w jedynej w Polsce parafii pw. św. Filomeny w Gniechowicach koło Wrocławia

Święta Filomena ma wielką moc u Boga. Jej dziewictwo i gotowość objęcia bohaterskiego męczeństwa uczyniły ją tak miłą Bogu, że nigdy nie odmówi jej niczego, o co Go poprosi. Jest patronką na nasze czasy, od spraw beznadziejnych, Żywego Różańca, szczęśliwych narodzin dzieci, matek oczekujących potomstwa, matek i dzieci, ludzi interesu i w potrzebach finansowych, zdających egzaminy, szkół i konwentów, zakonników i zakonnic, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci, więźniów, chorych, umierających,katakumb. Jest „wszechstronną” Świętą.

Módlmy się… Do Świę­tej Filomeny

Od 2 sierpnia rozpoczyna się czas odmawiania nowenny do św. Filomeny. W tym czasie, 5 sierpnia,  w jedynej w Polsce parafii pw. św. Filomeny w Gniechowicach koło Wrocławia, odbędą się uroczystości odpustowe.

g. 11.00- Msza św. odpustowa z procesją
g.13.00- Obiad dla pielgrzymów w sali wiejskiej
g. 15.00- Przedstawienie o św. Filomenie
g. 15.30- Nabożeństwo z możliwością uczczenia relikwii i olejem św. Filomeny

Będzie można również nabyć dewocjonalia związane z św. Filomeną.

O niezwykłej historii życia i odnalezienia doczesnych szczątków św. Filomeny pisaliśmy już obszernie w artykule  Święta Filomena – Patronka czasów ostatecznych

Przypomnijmy jednak niezwykły czas jej męczeńskiej śmierci:

…Początkowo Dioklecjan postanowił skazać ją na taką samą karę na jaką Poncjusz Piłat skazał Pana Jezusa. Filomena została więc skazana na biczowanie. Kiedy jednak nie zmarła, ale nawet w cudowny sposób została wyleczona z ran, Dioklecjan postanowił wrzucić ją do Tybru, przywiązaną do kotwicy. Jednak aniołowie, w cudowny sposób, wydobyli ją z rzeki, tak, że i tym razem Filomena nie poniosła śmierci, ale została uznana za czarownicę. Następnie usiłowano pozbawić ją życia strzelając do niej z łuku, ale kiedy i to się nie udawało, Dioklecjan, który osobiście był świadkiem egzekucji, polecił, aby Filomenę przebić strzałami rozpalonymi w ogniu, ponieważ sądził, że czarownica nie ma władzy nad ogniem. Jednak strzały kierowane w dziewczynę zmieniały kierunek i ze zdwojoną siłą godziły w łuczników. Ostatecznie egzekucji dokonano przez ścięcie głowy.

Pamiętajmy:

  • Każdego 11-go dnia miesiąca odbywają się nabożeństwa do św. Filomeny z możliwością uczczenia relikwii w parafii pw. św. Filomeny w Gniechowicach.
  • W parafii można nabyć dewocjonalia związane ze św. Filomeną. Drogą listowną, e-mailową lub telefonicznie można zamawiać Msze św., dewocjonalia, złożyć intencje do comiesięcznego nabożeństwa.

Parafia pw. św. Filomeny
ul. Kątecka 53
55-080 Gniechowice
www.filomena.gniechowice.info
Facebook: Parafia pw. św. Filomeny
e-mail: jwawak@wp.pl
tel. 0048 71 316 87 12

Sprawdź także

Niewiasta i Nierządnica

W Kościele panuje już faktyczna schizma – pisze na łamach niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost” …

Msza Święta czyli co? Wyjaśnia ks. Prałat Roman Kneblewski

O tym czym jest Msza Święta i jak w niej PRAWDZIWIE uczestniczyć w krótkim wykładzie …

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: